ADAM HAGARA - ME + MS 2022,2023 + medzinárodné súťaže

Majstrovstvá Európy, 23.1.-29.1.2023, Espoo, Fínsko

ESPOO - Adam Hagara postúpil na krasokorčuliarskych ME vo fínskom Espoo do voľných jázd. Šestnásťročný slovenský reprezentant dostal od rozhodcov známku 65,15 bodu a za vlastným maximom z októbra minulého roka zaostal len o 1,27 bodu.

Na vlaňajšom šampionáte v estónskom Tallinne obsadil Hagara v krátkom programe 25. priečku a tesne mu unikol postup do voľných jázd. Na MS v Montpellieri skončil na 26. mieste, v Espoo tak už teraz má istotu najlepšieho umiestnenia v kariére na vrcholných podujatiach.

"Som určite rád za postup. Tvrdo som trénoval a som veľmi šťastný, že sa mi to podarilo. Do voľných jázd pôjdem s tým, čo mám natrénované. Budem sa snažiť predviesť čo najlepšie dva trojité axely a aj ostatné trojité skoky," povedal Hagara pre RTVS.

Suverénne najlepší výkon v stredajšom krátkom programe predviedol Francúz Adam Siao Him Fa, ktorý dostal od rozhodcov známku 96,53 bodu a má na dosah zisk prvej medaily z MS či ME. Druhý bol Talian Matteo Rizzo (86,46), tretí Lotyš Deniss Vasiljevs (84,81). Najväčší favorit mužskej súťaže Talian Daniel Grassl sa nevyhol viacerým zaváhaniam. Obhajca striebornej medaily pôjde do voľných jázd až z 8. priečky.

V Espoo nesúťažia ruskí a bieloruskí krasokorčuliari, ich neúčasť súvisí s inváziou Ruska na Ukrajinu. Zlato z mužskej súťaže tak nemôže obhajovať Rus Mark Kondraťjuk.

Výsledky ME v krasokorčuľovaní v Espoo
muži - krátky program: 

1. Adam Siao Him Fa (Fr.) 96,53, 

2. Matteo Rizzo (Tal.) 86,46, 

3. Deniss Vasiljevs (Lot.) 84,81, 

4. Kevin Aymoz (Fr.) 83,75, 

5. Lukas Britschgi (Švaj.) 79,26, 

6. Vladimir Samoilov (Poľ.) 78,26 ..., 

21. Adam HAGARA (SR) 65,15

ME v krasokorčuľovaní 2023 - Espoo (Fínsko)

Muži - krátky program + voľné jazdy:

1. Adam Siao Him Fa, Francúzsko, 267,77 b

2.Matteo Rizzo,Taliansko, 259,92 b

3. Lucas Britschgi, Švajčiarsko, 248,01 b

18. Adam Hagara, Slovensko, 189,72 b


ESPOO. Francúzsky krasokorčuliar Adam Siao Him Fa sa stal vo fínskom Espoo prvýkrát v kariére majstrom Európy.

Po piatkových voľných jazdách svietilo pri jeho mene celkové skóre 267,77, druhé miesto obsadil Talian Matteo Rizzo (259,92), bronz si vybojoval Švajčiar Lucas Britschgi (248,01).

Slovenský reprezentant Adam Hagara obsadil 18. priečku s výslednou známkou 189,72 bodov, ktorá je jeho nové maximum.

Cestu za titulom si Siao Him Fa vydláždil už v krátkom programe, v ktorom vyčnieval nad konkurentmi a do voľných jázd vstupoval s vyše desaťbodovým náskokom pred Talianom Matteom Rizzom.

Ten predviedol najlepšiu voľnú jazdu, ale na zisk titulu mu to nestačilo. Siao Him Fa získal v Espoo vôbec prvú medailu z MS či ME.

Talian Daniel Grassl a Lotyš Deniss Vasiljevs skončili mimo pódia a neobhájili striebro, resp. bronz z vlaňajších ME v estónskom Tallinne.

Hagara figuroval po krátkom programe na 21. priečke. Vo voľnej jazde sa v úvode nevyhol zaváhaniu, ale celkovo zanechal výborný dojem a polepšil si o tri priečky. Najťažšie dva trojité axely skočil bez zaváhania.

Na vlaňajších ME obsadil iba 16-ročný slovenský reprezentant v krátkom programe 25. priečku a tesne mu unikol postup do voľných jázd.

Na MS v Montpellieri skončil na 26. mieste, v Espoo tak dosiahol najlepšieho umiestnenia v kariére na vrcholných podujatiach.

"Som veľmi šťastný, že som tu mohol byť a predviesť voľnú jazdu tak, ako som ju mal natrénovanú. Môj najbližší plán je kvalifikovať sa na juniorské majstrovstvá sveta v Calgary. Následne ma čaká svetový šampionát v Saitame," povedal Hagara pre RTVS.

V Espoo nesúťažili ruskí a bieloruskí krasokorčuliari, ich neúčasť súvisí s inváziou Ruska na Ukrajinu. Zlato z mužskej súťaže tak nemohol obhajovať Rus Mark Kondraťjuk.

-sme-


V piatok 16. decembra a v sobotu 17. decembra bude Maďarsko hostiť prestížnu medzinárodnú súťaž v krasokorčuľovaní a tanci na ľade, Majstrovstvá štyroch národov, v cvičnej ľadovej hale v hlavnom meste.

Dvojdňovej súťaže sa zúčastnia krajiny Vyšehradskej štvorky: hostiteľské Maďarsko, Česká republika, Poľsko a Slovensko. V dvojdňovej súťaži bude môcť celkovo 69 pretekárov - seniorských a juniorských korčuliarov - súťažiť podľa svojich schopností a rozhodnúť sa medzi nimi, kto bude najlepší z ich vlastného národa, najlepší z Vyšehradskej štvorky a kto bude môcť rok strážiť Tímovú trofej. Maďarsko sa pripojilo k súťažnej sérii v roku 2014 a teraz môže po tretíkrát hostiť Majstrovstvá štyroch národov, ktoré môže každý rok hostiť iný národ V4. Na pretekoch nastúpi na ľad 11 maďarských jazdcov, pre nich je to posledná príležitosť zabezpečiť si miesto na majstrovstvách Európy vo Fínsku v januári. Vstup do súťaže je bezplatný.

Za nás bude reprezentovať slovenský pretekár Adam Hagara.  Držime mu palce!

Výsledky:


Prehľad medzinárodných súťaží :

13th Tirnavia Ice Cup 2021, Trnava - 2021 - 1. miesto

Skate Celje 2021, Celje - 2021 - 3. miesto

Santa Claus Cup 2021, Budapest - 2021 - 3. miesto

15th Europa Cup Skate Helena 2022, Belgrade - 2022 - 1.miesto

Bellu Memorial 2022, Bucharest - 2022 - 4,miesto

ISU JGP Courchevel 2022, Courchevel -2022 -7. miesto

ISU CS Ondrej Nepela Memorial 2022, Bratislava -2022 - 8.miesto

ISU JGP Baltic Cup 2022, Gdansk - 2022 - 6. miesto

14th Tirnavia Ice Cup 2022, Trnava - 2022 -  1. miesto

ISU Celje, Slovinsko - 2022 - 1.miesto

Four Nationals Championships 15-17.12.2022, Budapest - 1. miesto


European Criterium je turnaj súťaží v krasokorčuľovaní pre juniorské a mladšie kategórie v súlade s pravidlami ISU.

Ide o 35. ročník súťažného turnaja European Criterium s cieľom propagovať krasokorčuľovanie a poskytnúť príležitosť stretnúť sa na súťažiach mladším generáciám z rôznych krajín. V súťažnej sezóne 2022/2023 bude päť rôznych miest v piatich rôznych krajinách hostiť jednu zo súťaží v nasledujúcom poradí: Celje, Belehrad, Sofia, Bukurešť a Folgaria. Turnaj je nielen príležitosťou pre korčuliarov porovnať sa na ľadovej ploche, ale môžu tiež spoznať nových priateľov a navštíviť fascinujúce a historické miesta z rôznych kultúr. V lokalitách sú hlavné mestá a menšie mestečká ako aj krásne lyžiarske strediská. Podstata turnaja European Criterium, s narastajúcim počtom účastníkov z roka na rok je neustále zlepšovať technickú úroveň a dávať možnosť účastníkom navzájom sa spoznať a nadviazať nové priateľstvá. Dúfame, že si to užijete a prajeme vám všetko dobré, kým sa opäť stretneme na ďalšej zastávke.

Celje 2022 Slovinsko 

Náš slovenský reprezentant začal pozvolna  na našom podujatí Tirnavia 2022, ako by sa len prišiel rozkorčuľovať. Bol to akýsi prevoj jeho najlepšieho výkonu v jeho kariére.  Na medzinárodnom podujatí v Celje v Slovinsku sa umiestnil na výbornom prvom mieste.

Senior men - krátky program 69,23 bodov, voľný program 138,35 bodov, spolu 207,58 bodov (1.miesto)

Gratulujeme!

Autor TASR

dnes 15:53 Montpellier 24. marca (TASR) - 

Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara obsadil vo štvrtkovom krátkom programe sólistov na majstrovstvách sveta v Montpellieri konečné 26. miesto. Unikol mu tak postup do sobotných voľných jázd. 

Malú zlatú medailu za KP získal a najlepšiu pozíciu do sobotného finále si vybojoval Japonec Šoma Uno, ktorý dostal od rozhodcov 109,63 bodov. Štvrtok patril Japoncom, druhý skončil Juma Kigajama (105,69), tretí bol Kazuki Tomono (101,12).


KP mal výbornú úroveň napriek absenciám trojnásobného obhajcu Nathana Chena z USA, resp. suspendovaných Rusov. Bronzový zo ZOH 2022 v Pekingu Uno začal výborným štvoritým flipom a kombináciou štvoritého a trojitého toeloopa a skokovú časť vyšperkoval skvelým trojitým axelom. Aj ďalšie komponenty boli bezchybné a na vysokej úrovni prevedenia. Aj Unovi krajania predviedli výborné programy, na lídra ale nestačili.

Najmladší muž v súťažnom poli Adam Hagara podal vo veku 15 rokov a pri debute na MS bojovný výkon. Pri trojitom axeli dal až príliš rotácie, čo ho stálo krokovú chybu pri výšľape. Kombinácia trojitého lutza s trojitými toeloopom bola výborná a dobrý bol aj trojitý flip. Málo skúseností sa ale ukázali v technických komponentoch, veľa stratil pri oboch piruetách, ani kroková pasáž nebola ideálna. Za vlastným osobným maximom zaostal o 4,31 bodu.
Dokázal ale, že časom sa môže výrazne zlepšovať. "Jazda mohla byť lepšia, pokazil som veľa vecí. Som však celkom spokojný, lebo mám za sebou náročné dva týždne, ešte sme museli zmeniť aj korčule. Chcel som sa dostať do voľnej jazdy, ale som rád, že som aspoň vyskúšal atmosféru svetového šampionátu," povedal pre TASR po svojej jazde zverenec trénera Vladimira Dvojnikova a sestry Alexandry Hagarovej, bývalej reprezentantky SR. Mladý talentovaný pretekár na januárových ME v estónskom Tallinne obsadil 25. miesto a tiež mu tesne ušiel postup do voľných jázd.Slovensko má nádejného krasokorčuliara. Teší sa na stretnutie s idolom

Titanilla Bőd|12. jan 2022 o 17:15 (WWW.SPORNET.SME.SK)


Adama Hagaru delil od finále na ME necelý bod.

TALLINN. Neistota neskúsených? Chlapčenská hanblivosť? Ani náhodou!

Pätnásťročný Adam Hagara bol síce najmladším pretekárom v súťaži mužov na majstrovstvách Európy krasokorčuliarov v Tallinne, no na jeho výkone to vôbec nebolo vidieť.

Skočil aj trojitý axel, obsadil konečné 25. miesto a od postupu do finále ho delilo iba 0,97 bodu.

"Trochu som pretočil výjazd z trojitého axla, ale inak to bolo v pohode. Ak by som išiel čisto, mal by som šancu," poznamenal tesne po svojom krátkom programe talentovaný slovenský pretekár.

Prostredie prvého veľkého šampionátu ho neznervózňovalo.

"Mám tu kamarátov zo zahraničia, z Maďarska či Poľska. Cítim sa tu dobre," vravel.

A či má medzi súťažiacimi aj nejaký svoj idol? "Idoly budú až na majstrovstvách sveta," dodal s úsmevom.

Každý môže byť výnimočný

Účesom i strihom kostýmu pripomína Nathana Chena. Práve vynikajúci skokan a trojnásobný majster sveta je vzorom mladíka z Bolerázu.

"Chcem byť originálny, ale chcel by som raz byť ako on," zdôraznil Hagara.

Korčuľovať "nezačal sám od seba". Chodieval s o šesť rokov staršou sestrou na verejné korčuľovanie a zapáčil sa mu tento šport.

"Mal som asi štyri roky a doteraz ma to baví. Baví ma tá originalita, že každý môže byť niečím výnimočný, bavia ma skoky, korčuľovanie všeobecne a to, že sa môžem predvádzať," vymenoval Adam Hagara rôzne dôvody, prečo svoj šport miluje.

Tento šport aj bolí

Trénuje už aj štvorité skoky, ale teraz sa najmä sústredil na trojitý axel. "Štvoráky sú ťažšie preto, lebo musíte vyskočiť vyššie, viac rotovať. Sú aj nebezpečnejšie, trochu zle odskočíte a môžete sa silno udrieť. Pred dvoma mesiacmi sa to stalo aj mne," prezradil.

Strach z pádov nie je jednoduché prekonať, pomáha však čo najviac pokusov na tréningu. "Potom sa do toho dostanete," tvrdí.

Hagara trénuje v Bratislave a v Trnave, popritom chodí do školy, nemá individuálny študijný plán.

Ambície mu nechýbajú. "Tento rok som dosiahol, čo som chcel. Chcel som splniť limit na majstrovstvá sveta. Tam by som sa chcel dostať do voľných jázd. Bude to ťažké, ale spravím pre to všetko. V budúcnosti by som chcel byť aspoň majstrom Európy. Dávam si vysoké ciele," poznamenal.

Najlepší vek? Po dvadsiatke

V kategórii žien skáču 15-ročné pretekárky aj tri rôzne štvorité skoky. Ak ich niekto neovláda, môže sa rozlúčiť s medailovými snami. U mužov je to iné.

"Ideálny vek mužského pretekára začína asi okolo 19 rokov. Všetci tí najlepší sú už po dvadsiatke, už nerastú a dokonale ovládajú svoje telo. Nové skoky sa už vtedy síce ťažko učia, ale vedia techniku zvládnuť lepšie," domnieva sa Hagara

Vek pomáha pretekárovi aj v tom, aby vedel lepšie interpretovať hudbu. Hagara v krátkom programe jazdí na hudbu od Linkin Parku.

"Je to z filmu Need for Speed. Hlavnému hrdinovi zomrel brat a išiel ho pomstiť, ale zistil, že až tak sa mu to neoplatilo. Cíti, že už by sa chcel posunúť ďalej," porozprával príbeh svojej jazdy slovenský pretekár.

Čakajú ho majstrovstvá sveta

So svojím výkonom na kontinentálnom šampionáte je spokojný. Chcel sa ukázať na medzinárodnej scéne a to aj splnil.

Teraz sa už teší na marcové majstrovstvá sveta v Montpellieri a na stretnutie s veľkým idolom.

"Nathan Chen je vynikajúci krasokorčuliar. Páči sa mi, ako korčuľuje, ako skáče, ale aj to, akú má povahu. Je strašne milý a so všetkými sa smeje," zdôraznil Adam Hagara.

A čo keď Američan po olympiáde rozhodne ukončiť sezónu skôr a na majstrovstvách sveta sa nepredstaví?

Hagara v tom má jasno: "Tak nič. Ja aj tak pôjdem!"